Теми семінарських занять з дисципліни Право ЄС
Тема 1. Історичні передумови та основні етапи становлення права Європейського Союзу. Правова природа Європейського Союзу. (2 години)
1. Зародження та розвиток ідей європейської єдності. Передумови виникнення Європейських Співтовариств. Ідеї Ж. Моне. «План Шумана». Поняття «комунітарного методу», його відмінність від методу міжурядового співробітництва.
2. Створення Європейських Співтовариств. «Договір про злиття» 1965 р. і завершення процесу створення єдиних керівних органів (інститутів) Співтовариств.
3. Єдиний європейський акт 1986 р. (ЄЄА). Маастрихтський договір 1992 р. і створення Європейського Союзу. Перетворення ЄЕС у Європейське співтовариство (ЄС).
4. Амстердамський договір 1997 р. інкорпорація Шенгенського права. Ніццький договір 2000 р. Прийняття Хартії Європейського Союзу про основні права 2000 р.
5. Реформування Європейського Союзу. Договір про Конституцію для Європи 2004 р. Структура і загальний зміст Лісабонського договору 2007 р.
6. Європейський Союз – інтеграційне об'єднання держав і народів Європи. Основні підсумки і тенденції інтеграційного процесу в Європі. Концепція «Європа громадян». Інститут громадянства Європейського Союзу і його значення. Простір свободи, безпеки і законності.
7. Склад Європейського Союзу. Вимоги до країн-кандидатів та процедура їх вступу. Офіційні мови Європейського Союзу. Офіційні символи Європейського Союзу: гімн, прапор.
8. Територіальна сфера діяльності Європейського Союзу. Території держав-членів Європейського Союзу, що не ввійшли до складу Європейського Союзу. Особливості правового режиму «заморських територій» за Договором про Європейське Співтовариство. «Асоціація з заморськими країнами і територіями». Європейський Економічний Простір.
Тема 2. Особливості права Європейського Союзу. Принципи права Європейського Союзу. Джерела і система права Європейського Союзу (2 години)
1. Поняття та особливості права Європейського Союзу. Право Європейського Союзу як правова система, сфера наукового пізнання і навчальна дисципліна.
2. Сфера дії права Європейського Союзу. Співвідношення європейського права та права Європейського Союзу. Міжнародне право, національне право держав-членів та право Європейського Союзу: принципи взаємодії.
3. Принципи права Європейського Союзу: поняття, класифікація. Цілі, цінності та загальні принципи діяльності Європейського Союзу.
4. Основоположні принципи взаємодії Європейського Союзу з державами-членами.
5. Класифікація джерел права Європейського Союзу. Подібність і відмінність джерел права Європейського Союзу і джерел інших правових систем.
6. Система права Європейського Союзу: основні способи побудови. Предметний, функціональний і структурний підходи. Галузі та інститути права Європейського Союзу. „Інституційне” і „матеріальне” право Європейського Союзу.
Тема 3. Компетенція Європейського Союзу. Розподіл компетенції між Європейським Союзом та державами-членами. (2 години)
1. Компетенція Європейського Союзу: структура і зміст.
2. Категорії компетенції Європейського Союзу.
3. Основоположні принципи компетенції Європейського Союзу.
4. Механізм «просунутого співробітництва» як спосіб делегування державами-членами додаткової компетенції органам Союзу. Принципи просунутого співробітництва.
5. Додаткові механізми зміцнення солідарності держав-членів між собою та ЄС в цілому.
6. Проблеми розширення компетенції Європейського Союзу на сучасному етапі. Основні напрями і правові форми розширення компетенції Союзу. Доктрина «повноважень, що маються на увазі» та її відображення в праві Європейського Союзу. Порядок реалізації «повноважень, що маються на увазі».
Тема 4. Організаційний механізм Європейського Союзу. Рада Європейського Союзу та Європейська Рада. (2 години).
1. Поняття „інститут” і „орган” у праві Європейського Союзу. Система інститутів Європейського Союзу. Принцип єдності інституційного механізму Союзу.
2. Класифікація органів Європейського Союзу. Основні тенденції розвитку організаційного механізму Союзу на сучасному етапі.
3. Реформа організаційного механізму Європейського Союзу відповідно до Ніццького договору 2001 р., та Лісабонського Договору 2007 р.
4. Місце Ради ЄС в системі органів Європейського Союзу. Склад і порядок формування.
5. Загальна і спеціальна Рада ЄС. Внутрішня організація Порядок роботи і прийняття рішень Ради ЄС. Повноваження Ради ЄС: обсяг і зміст.
6. Європейська рада - вищий орган політичної координації в рамках Союзу. Причини створення, правова інституціоналізація Європейської ради.
7. Склад і порядок формування Європейської ради. Повноваження Європейської ради.
Тема 5. Європейський парламент. Європейська комісія. (2 години)
1. Місце Європейського парламенту в системі органів Союзу. Склад. Порядок обрання депутатів.
2. Порядок роботи Європарламенту. Сесії і загальні парламентські процедури. Способи прийняття рішень.
3. Повноваження Європарламенту. Особливості реалізації законодавчих, фінансових і контрольних повноважень Європарламенту. Повноваження Європарламенту по створенню органів і призначенню посадових осіб в ЄС і на міжнародній арені.
4. Юридична і політична відповідальність Європарламенту і його членів. Депутатський імунітет.
5. Місце Європейської комісії в системі органів Союзу. Склад Комісії і її реформа на сучасному етапі. Порядок формування Комісії.
6. Повноваження Комісії. Право законодавчої ініціативи та особливості його реалізації в рамках ЄС. Делегування Комісії додаткових повноважень.
7. Політична відповідальність Комісії.
Тема 6. Судова система Європейського Союзу (2 години)
1. Судова система Європейського Союзу: загальні принципи побудови. Основні ланки судової системи Союзу. Судові статути Європейського Союзу.
2. Суд Європейських Співтовариств (Суд ЄС) - головний судовий орган ЄС. Склад і порядок формування Суду ЄС. Особливості статусу генеральних адвокатів. Гарантії незалежності членів Суду ЄС.
3. Пленум і палати Суду ЄС. Керівні посадові особи, секретар і апарат Суду ЄС. Організація роботи і прийняття рішень.
4. Особливості процедури в Суді ЄС. Основні процесуальні стадії, їх цілі і зміст.
5. Юрисдикція Суду ЄС. Справи прямої юрисдикції. Преюдиціальні запити національних судів. Попередній контроль міжнародних договорів ЄС і інші категорії справ, що розглядаються Судом ЄС.
6. Правовий статус Суду першої інстанції (Трибуналу). Ніццький договір 2001 р. і розширення його юрисдикції. Порядок оскарження рішень.
7. Судові палати (спеціалізовані суди) - нова ланка судової системи Європейського Союзу. Порядок створення судових палат і наділення їх юрисдикційними повноваженнями. Оскарження рішень судових палат. Юрисдикція суду по справах публічної служби ЄС.
Тема 7. Контрольні органи ЄС. Консультативні органи. Фінансові установи. Європол та Євроюст (2 години)
1. Система контрольних органів Європейського Союзу, її розвиток на сучасному етапі.
2. Європейська рахункова палата - орган фінансового контролю ЄС. Склад і порядок формування Рахункової палати. Правовий статус аудиторів Рахункової палати. Внутрішня організація. Повноваження Рахункової палати і порядок їх реалізації.
3. Спеціалізовані контрольні органи Європейського Союзу (Європейське відомство з боротьби із шахрайством, Європейський контролер з захисту даних та ін.). Основні і допоміжні консультативні органи. Правове положення Економічного і соціального комітету і Комітету регіонів.
4. Система фінансових установ Європейського Союзу, її основні елементи. Правове регулювання і контроль за діяльністю фінансових установ. Європейський центральний банк, його правовий статус. Склад, структура та повноваження ЄЦБ. Європейський інвестиційний банк: місце в організаційному механізмі ЄС, правовий статус. Основні напрямки інвестиційної діяльності ЄІБ. Керівні органи і посадові особи Банку.
5. Правове положення структурних фондів ЄС (Європейський соціальний фонд, Фонд згуртування та ін.).
6. Європейське поліцейське відомство (Європол): місце в організаційному механізмі Європейського Союзу. Цілі і предмет ведення Європолу. Функції і повноваження Європолу. Органи і посадові особи держав-членів, відповідальні за взаємодію з Європолом (національні відділи, офіцери із зв'язків). Інформаційні системи Європолу.
7. Європейська організація з питань юстиції (Євроюст), правовий статус та перспективи функціонування.
Тема 8. Правовий режим внутрішнього ринку Європейського Союзу (2 години)
1. «Основні свободи» внутрішнього ринку: поняття, сутність, юридичне закріплення. Позитивна і негативна інтеграція.
2. Принцип вільного руху товарів: поняття, зміст. Скасування мита і зборів з рівнозначним ефектом усередині Європейського Співтовариства. Заборона на дискримінаційне внутрішньодержавне оподатковування. Заборона на кількісні обмеження і на заходи з рівнозначним ефектом. Виключення з принципу вільного руху товарів.
3. Принцип вільного руху робочої сили: поняття, зміст. Рівність у праві на працевлаштування. Рівність умов праці. Виключення з принципу вільного руху робочої сили (застереження про публічний порядок, громадську безпеку і здоров'я населення; застереження про державних службовців).
4. Свобода заснування. Право фізичних осіб на підприємницьку діяльність. Право на підприємницьку діяльність юридичних осіб.
5. Принцип вільного надання послуг: поняття, зміст.
6. Принцип вільного руху (переміщення) капіталу. Форми реалізації принципу вільного руху капіталу на сучасному етапі: свобода руху капіталу між державами-членами; свобода руху капіталу між державами-членами і третіми країнами. Виключення з принципу вільного руху капіталу. Принцип свободи платежів: поняття, зміст.
Тема 9. Антимонопольна політика ЄС . Конкурентне право (2 години)
1. Поняття, цілі і завдання політики в області конкуренції. Основні загрози для вільної конкуренції.
2. Правила конкуренції ЄС: джерела, категорії, умови застосування. Суб'єкти правил конкуренції ЄС: поняття підприємства. Основні цілі політики ЄС щодо вільної конкуренції.
3. Основні характерні риси права вільної конкуренції Європейського Союзу. Місце права вільної конкуренції Європейського Союзу в системі права Європейського Союзу.
4. Колективні та індивідуальні антимонопольні дії. Заборона угод, що порушують конкуренцію на внутрішньому ринку ЄС і картельної практики. Групові та індивідуальні вилучення. Заборона зловживання домінуючим положенням на ринку. Поняття ринку (товарного, географічного, тимчасового).
5. Контроль за злиттями підприємств. Поняття концентрації. Умови і критерії визначення концентрації, що порушує правила конкуренції. Процедура і наслідки заборони концентрації.
6. Порушення правил конкуренції державами. Контроль за наданням державної допомоги підприємствам. Регулювання діяльності публічних підприємств і галузей природних монополій.
7. Порядок застосування норм конкурентного права. Реформа конкурентного права ЄС.
Тема 10. Правові питання інтеграції України та Європейського Союзу (2 години)
1. Угода про партнерство і співробітництво 1994 р. (УПС): загальна характеристика і основний зміст.
2. „Європейська політика сусідства” та План дій Україна-ЄС. Структура і основний зміст Плану дій, «Порядок денний асоціації Україна-ЄС» 2009 р., Стратегія «східного партнерства».
3. Сучасна стратегія України стосовно Європейського Союзу. Підписання Угоди про асоціацію.
4. Юридична специфіка та особливості Угоди про асоціацію.
5. Цілі та принципи асоціації України та ЄС.
6. Структура та зміст Угоди про асоціацію.
7. Значення та перспективи виконання Угоди про асоціацію.