Теми семінарських занять з дисципліни Порівняльна адвокатура ФА спец. маг.
Тема 1. Становлення інституту адвокатури у контексті розвитку світової історії: порівняльно-правовий аспект (4 години)
1. Поняття, роль та задачі адвокатури та адвокатської діяльності.
2. Адвокатура і держава - взаємодія в забезпеченні прав і свобод громадян. Свобода і незалежність адвокатської діяльності.
3. Незалежність адвокатури від держави як основна умова рівності сторін у судовому процесі. Передумови встановлення незалежності адвокатури.
4. Правовий статус адвоката, захисника. адвоката як захисника у кримінальному процесі, адвоката– представника потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача.
5. Соціальні необхідність виникнення адвокатури. Передумови виникнення інституту адвокатури. Зародження адвокатури у містах Стародавньої Греції, школи ораторського мистецтва у Стародавньому Римі. Розвиток адвокатури за часів Республіки та Імперії.
6. Еволюція інституту адвокатури у період Середньовіччя.
7. Порівняльна характеристика становлення інституту адвокатури у країнах Європи.
Тема 2. Загальна характеристика правових та організаційних основ діяльності адвокатури у різних країнах світу. (4 години)
1. Закріплення конституційних гарантій на одержання кваліфікованої юридичної допомоги. Проведення порівняльного аналізу, виявлення загальних рис та відмінностей.
2. Поняття й ознаки адвокатської діяльності. Адвокатська діяльність: свобода, незалежність, необхідність за законодавством різних країн світу.
3. Функції адвокатури, її значення у відправленні правосуддя. Стан адвокатури - віддзеркалення демократичності суспільства. Практика застосування законодавства, що регулює адвокатську діяльність.
4. Правовий статус адвокатури: дискусійні питання.
5. Несумісність адвокатської діяльності з іншими юридичними професіями.
Тема 3. Світові стандарти професійної етики адвокатської діяльності. (2 години)
1. Поняття професійної етики адвоката, її зміст та значення. Дотримання законності. Конфіденційність. Компетентність та добросовісність. Чесність і порядність. Повага до адвокатської професії. Культура поведінки. Обмежене рекламування діяльності адвокатів.
2. Відносини адвоката з клієнтами у різних країнах світу. Відносини адвоката з судом та іншими учасниками судового процесу. Відносини адвоката при здійсненні професійної діяльності з іншими органами та особами. Корпоративні відносини між адвокатами.
3. Адвокатське об’єднання як суб’єкт відносин щодо забезпечення дотримання Правил адвокатської етики у країнах ЄС та США. Відповідальність за порушення Правил адвокатської етики.
4. Загальний кодекс правил для адвокатів країн європейського співтовариства. Генеральні принципи адвокатської діяльності Міжнародної асоціації юристів. Кодекс професійної етики США.
5. Адвокатська таємниця та адвокатська недоторканість. Гонорарна практика адвокатів.
6. Надання адвокатом безоплатної правової допомоги.
Тема 4. Діяльність адвоката у Європейському суді з прав людини
1. Міжнародний захист прав людини у Європі. Європейський суд з прав людини, його структура та компетенція.
2. Правове положення та процесуальні основи діяльності адвоката в Європейському суді з прав людини. Участь адвоката у підготовці та проведенні справи у Європейському суді з прав людини.
3. Участь адвоката на стадії виконання постанови Європейського суду з прав людини.
4. Оплата юридичної допомоги адвоката-представника в Європейському суді з прав людини.
Тема 5. Особливості організації та діяльності адвокатури у країнах романо-германської правової системи. (4 години)
1. Поняття адвокатури у Франції, її завдання та роль у суспільному житті.
2. Судова система Франції. Правове регулювання діяльності адвокатури у Франції. Реформи 1972 р. та 2002 р. Структура, значення та основні положення Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
3. Вимоги, що ставляться до осіб, які мають право займатися адвокатською діяльністю. Порядок отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю у Франції.
4. Права та обов'язки адвоката та його помічника у різних судових інстанціях у Франції.
5. Асоціація адвокатів Франції. Самоврядування адвокатів у Франції. Відповідальність адвокатів.
6. Історія виникнення та становлення інституту адвокатури у Німеччині. Загальні принципи судочинства у Німеччині. Закон про судочинство 1877 р. Види юрисдикції: суди федерації та суди федеральних земель.
7. Статус судді у Німеччині. Співвідношення статусу судді та адвоката. Шеффени.
8. Вимоги, що ставляться до осіб, які мають право займатися адвокатською діяльністю. Порядок отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю. Повноваження міністерства юстиції.
9. Самоврядування адвокатів в Німеччині. Федеральна палата адвокатів. Відповідальність адвокатів. Суд честі.
10. Поняття та принципи адвокатури в Італії, її завдання. Функції
11. Правове регулювання діяльності адвокатури в Італії. Конституційні основи здійснення правової допомоги в Італії Королівський декрет «Про адвокатську діяльність» № 1578/1933. Реформа адвокатури на підставі Закону № 247 2012 р.
12. Принципи адвокатської діяльності в Італії. Гарантії адвокатської діяльності. Правила несумісності.
13. Вимоги, що ставляться до осіб, які мають право займатися адвокатською діяльністю. Порядок отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю в Італії.
14. Набуття адвокатом іноземної держави права на заняття адвокатською діяльністю в Італії. Особливості статусу адвоката іноземної держави.
15. Поняття та види адвокатської діяльності в Італії. Адвокатський запит. Надання адвокатом консультацій, не пов’язаних із судочинством. Страхування адвокатської діяльності.
Тема 6. Поняття, задачі, організація діяльності, вимоги до адвокатів в країнах англосаксонській правовій системи (4 години).
1. Судова система Англії. Розвиток інституту адвокатури. Акт «Про юридичну допомогу та консультації» 1949 р , Акт «Про правову допомогу» 1974 р
2. Значення судової практики у становленні інституту адвокатури у країнах англосаксонської правової системи.
3. Призначення адвокатури, її місце в функції системі установ юстиції в США та Великобританії
4. Система підготовки юристів в Англії. Вимоги, що ставляться до осіб, які мають право займатися адвокатською діяльністю
5. Розподіл функцій між баристерами та солісіторами. Повноваження та функціях баристерів. Самоврядування адвокатів
6. Функції солісіторів. Професійна поведінка соліситора. Оплата послуг солісітора. Форми діяльності солісіторів.
7. Організація баристерів. Судові інни. Етичні норми поведінки баристерів.
8. Правове положення адвокатури у системі правових інститутів США. Структура та організаційно-правові форми адвокатської діяльності у США та Канаді.
9. Американська Асоціація адвокатів (АВА), структура та повноваження.
10. Умови набуття адвокатської професії; допуск до адвокатської практики у США та Канаді.
Тема 7. Порівняльно-правовий аналіз правового положення та регулювання адвокатури у країнах СНД (2 години)
1. Правове регулювання адвокатської діяльності, поняття та зміст адвокатської діяльності та правовий статус адвоката за прикладом Азербайджану, Білорусі, Грузії, Вірменії, Казахстану, Російської федерації, та Узбекистану.
2. Соціальні та професійні гарантії адвокатської діяльності у країнах СНД. Порівняльно-правовий аналіз.
3. Професійна етика адвокатів у країнах СНД. Нормативно-правове регулювання адвокатської діяльності у положення та приписах СНД.
4. Правове регулювання адвокатської діяльності країн Балтики. Відмінність правових традицій інституту адвокатури.
5. Організація та діяльність сучасної адвокатури РФ. Порівняльна характеристика з регулюванням адвокатської діяльності у Російській Федерації. Умови допуску до адвокатської діяльності та правовий статус адвоката за законодавством РФ. Страхування адвокатської діяльності у РФ.
Тема 8. Законодавство ЄС щодо регулювання надання правової допомоги та інституту адвокатури (2 години)
1. Роль Європейського Союзу у регулювання ринку юридичних послуг.
2. Загальний кодекс правил поведінки для країн Європейського Співтовариства 1988
3. Директива 77/249/ЄЄС від 22 березня 1977 р. про сприяння ефективному здійсненню адвокатами свободи надання послуг.
4. Директива 89/48/ ЄЄС від 21 грудня 1988 р. про загальну систему визнання дипломів про вищу освіту
5. Директива 98/5/ЄС від 16 лютого 1998 р. про спрощення порядку здійснення на постійній основі адвокатської професії в іншій державі, ніж держава видання свідоцтва
6. Директива 2006/123/ЄС від 12 грудня 2006 р. про послуги на зовнішньому ринку про знищення перешкод щодо надання послуг
7. Європейське об’єднання юристів
Тема 9. Перспективи розвитку адвокатури в Україні: значення світового досвіду для адвокатури України (2 години)
1. Особливості правового регулювання адвокатської діяльності в Україні. Значення історичних традицій адвокатури в подальшому вдосконаленні адвокатської діяльності. Вплив досвіду законодавчого регулювання адвокатури європейських країн для України.
2. Адаптація законодавства України про адвокатуру до європейських стандартів.
3. Порівняльна характеристика законодавства України та країн Європи. Вдосконалення законодавства України про адвокатуру: позитивні та негативні аспекти.
4. Сучасне законодавство про адвокатуру та адвокатську діяльність і його проблемні питання. Принцип професійності як засада адвокатської діяльності.
5. Законодавче закріплення питання про подальше розширення професійних прав адвокатів як реальна передумова підвищення рівня правової захищеності прав і свобод людини та громадянина.
6. Створення системи органів по наданню безоплатної юридичної допомоги. Моделі безоплатної юридичної допомоги.